Kriz Kâhininden Bitcoin Tahmini: 4x Yapacak!

 Bitcoin, son yıllarda yatırımcıların ilgisini çeken en popüler kripto para birimi haline geldi. Fiyat dalgalanmalarına rağmen, Bitcoin’e olan inanç ve yatırım her geçen gün artıyor. Zira kripto para, geçtiğimiz gün yeni bir rekor kırdı. Bu artan ilginin arkasında yatan nedenlerden biri de, “Zengin Baba Yoksul Baba” kitabının yazarı Robert Kiyosaki gibi tanınmış kişilerin Bitcoin’e olan desteğidir. Kiyosaki, Bitcoin’in 2024 yılına kadar 300.000 dolara ulaşabileceğini öngördü. Böylece Bitcoin tahmini ile yatırımcıları harekete geçirdi.

Ünlü isimden Bitcoin tahmini geldi

 “Zengin Baba Yoksul Baba” adlı çok satan kitabıyla tanınan ünlü yazar Robert Kiyosaki, yakın zamanda yaptığı bir sosyal medya paylaşımında Bitcoin’e yönelik yükseliş beklentisini yineledi. Alternatif varlıkların sesli bir savunucusu olan Kiyosaki, kripto para birimine yapılan yatırımların ertelenmesine karşı çağrıda bulundu ve 500 dolarlık küçük bir başlangıç yatırımının bile değerli olabileceğini öne sürdü. Bir adım daha ileri giderek Bitcoin için çarpıcı bir fiyat artışı öngördü ve fiyatın 2024 yılı sonuna kadar birim başına 300.000 dolara ulaşacağını öngördü.

Bu yenilenen iyimserlik, Bitcoin için bir dalgalanma döneminin ortasında ortaya çıkıyor. Önde gelen kripto para birimi yakın zamanda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara ulaştı ve bu, doğrudan Bitcoin fiyatına bağlı borsada işlem gören fonların (ETF’ler) piyasaya sürülmesiyle desteklendi. Ancak piyasa, bu hafta başında %10’luk keskin bir düzeltmeye tanık oldu ve bu da kripto para birimi yatırımlarıyla ilişkili doğal riskin altını çizdi.

BTC, yıllık bazda yükseldi

Son dönemdeki düşüşe rağmen, Bitcoin 2024’ün başından bu yana hâlâ %55’in üzerinde kazanç elde etmeyi başardı. Bu yükseliş büyük ölçüde Ocak ayında Spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanması ve listelenmesine bağlanabilir ve bu, geleneksel yatırımcılara Bitcoin ETF‘lerini keşfetmenin daha kolay bir yolunu sunar.

Kiyosaki’nin Bitcoin’e olan sarsılmaz desteği yeni değil. Bitcoin’i sürekli olarak “kötüleşen” finansal krize karşı bir önlem olarak ve merkez bankası kripto para birimleri (CBDC’ler) aracılığıyla artan hükümet gözetimi potansiyeline karşı potansiyel bir karşı önlem olarak konumlandırdı. Daha önce Bitcoin’i, kripto para birimi 64.000 dolara ulaştığında “sahte ABD dolarının kıçını tekmelediği ve paraya bütünlüğü geri getirdiği” için övmüştü.

Kiyosaki’nin Bitcoin inancı devam ediyor

Salı günkü fiyat düşüşü bazılarının endişelerini artırmış olsa da Kiyosaki’nin son açıklaması, Bitcoin’in uzun vadeli potansiyeline olan inancının sarsılmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, kripto para piyasalarının oldukça değişken olduğunu ve Kiyosaki’nin 2024 yılına kadar 300.000 dolarlık fiyat etiketi tahmininin çok iyimser bir senaryoyu temsil ettiğini unutmamak çok önemli. Yatırımcılar, herhangi bir yatırım kararı vermeden önce her zaman kapsamlı araştırma yapmalı ve bireysel risk toleranslarını göz önünde bulundurmalıdır.

Bu yazının yazıldığı an itibarıyla Bitcoin 66.090 dolardan işlem görüyor ve bu da önceki güne göre düşüşe işaret ediyor. Kiyosaki’nin tahmin ettiği fiyat noktasına ulaşmak için Bitcoin’in %350’nin üzerinde ve 4x’lik önemli bir artış yaşaması gerekecek. Bu öngörünün gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz bilinmemekte. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz zere Kiyosaki, 2008 yılındaki Lehman anını öngörmesiyle tanınmakta idi. Ancak o zamandan sürekli piyasanın çökeceğine yönelik açıklamalarıyla ciddiyetini bazıları için kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x