Sıcak Gelişme: Bir ‘Devlet Otoritesi’ Ethereum Vakfını Soruşturuyor!

Ethereum Vakfı, Ethereum ekosisteminin kalbinde yer alan İsviçreli kar amacı gütmeyen kuruluş. Grubun web sitesinin GitHub deposuna göre, adı açıklanmayan bir “devlet otoritesi”nin soruşturması altında. Soruşturmanın kapsamı ve odak noktası henüz bilinmiyor. GitHub’daki açıklamada, “bir devlet makamından gizlilik şartı içeren gönüllü bir soruşturma aldık.” ifadesi yer alıyor.

Ethereum Vakfı soruşturma altında, henüz net bir açıklama yok!

Ethereum Vakfı’nın önyüz geliştiricisi Pablo Pettinari bu haberi Vakfın web sitesinin kod deposuna ekledi. Soruşturma, ETH teknolojisi için bir değişim döneminde geldi. Ethereum, Bitcoin’den sonra piyasa değeri açısından en büyük ikinci Blockchain. 2015 yılında Blockchain’in yerel ETH tokenı, ilk coin arzının ardından piyasaya sürüldü. Bu ayın başlarında Blockchain, Ethereum tabanlı katman-2 platformlarının kullanıcıları için işlem maliyetlerini düşürmek üzere tasarlanan ve Dencun olarak adlandırılan büyük bir teknik yükseltme geçirdi.

Bu arada, ABD’de yatırımcılar, bazı başvurular için Mayıs ayı sonunda son başvuru tarihi olan bir ETH ETF’nin konusunda bir sonuç bekliyorlar. Daha önce, Ethereum Vakfı‘nın web sitesi aşağıdaki açıklamayı içeriyordu:

Ethereum Vakfı (Stiftung Ethereum), dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kurum tarafından, bu temasın ifşa edilmemesini gerektirecek şekilde hiçbir zaman temasa geçmemiştir. Stiftung Ethereum, devlet kurumlarından gelen ve normal iş operasyonlarının kapsamı dışında kalan her türlü soruyu kamuya açıklayacaktır.

Konuya ilişkin olarak olası açıklamalar

Konuya aşina bir avukat, İsviçreli bir düzenleyicinin Vakıf’tan bir belge talebinde bulunmuş olabileceğini söyledi. Ayrıca, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile birlikte çalışıyor olmasının mümkün olduğunu belirtti. Avukat, “Ayrıca bilgi istedikleri tek kuruluşun Ethereum Vakfı olmadığını söylemenin doğru olacağını düşünüyorum,” dedi. Buna ek olarak, diğer off-shore kuruluşların da incelemeye alındığını kaydetti.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, bir ETH ETF için birden fazla başvuruyu değerlendiriyor. Ancak süreci takip eden analistler, başvuru sahipleri ile SEC yetkilileri arasındaki etkileşim eksikliğine dikkat çekiyor. Bu yüzden, analistler bu tür başvuruların SEC’ten onay alacağı konusunda daha az iyimser hale geliyorlar. Avukat, SEC ve off-shore meslektaşlarının yürüttüğü “herhangi bir faaliyete ilişkin söylentilerin” SEC’in karşı karşıya olduğu 23 Mayıs son tarihiyle ilişkili olabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x